Jak dbać o kostkę brukową?
Kostka brukowa to bardzo powszechny i popularny materiał, który spotkać można już właściwie wszędzie. Zastosowanie kostki brukowej jest bowiem bardzo szerokie, dlatego widzimy ją zarówno w miejscach publicznych, takich jak drogi czy chodniki, ale również na prywatnych posesjach, gdzie często stanowi podstawę podjazdów, parkingów czy ścieżek i dróg dojazdowych. Warto jednak zaznaczyć, że chociaż kostka brukowa to materiał bardzo wytrzymały i trwały, to jednak jako produkt najczęściej stosowany na zewnątrz jest permanentnie poddawany pod wpływ różnego rodzaju czynników, takich chociażby jak warunki atmosferyczne, które mogą doprowadzić do drobnych uszkodzeń czy też odbarwień. Jak zatem prawidłowo dbać o kostkę brukową, aby ta wglądała ładnie i służyła nam długie lata?
Na czym polega dbanie o kostkę brukową?
Bruk jako materiał jest bardzo wytrzymały, zatem nie zużywa się fizycznie bardzo szybko. Jednak dbanie o niego nie polega jedynie na zabezpieczeniu go przed uszkodzeniem mechanicznym. Kostka brukowa to obecnie już nie tylko zwykły materiał budowlany, ale również - a może i przede wszystkim - materiał ozdobny. Zatem dbanie o kostkę polega w znacznej mierze na tym, aby wyglądała ona estetycznie i dobrze prezentowała się na naszych posesjach. Dążymy również do tego, aby czynniki atmosferyczne różnego rodzaju nie doprowadziły do zaburzenia całej struktury ułożenia kostki, czyli aby ta nie zapadała się albo rozwarstwiała. Zatem, aby dbać o kostkę, proces ten warto podzielić na 3 elementy, z których każdy będzie miał wpływ na trwałości i estetykę bruku.
Dbanie o kostkę brukową - zapobieganie
Często w budownictwie mówi się, że lepiej czemuś zapobiegać niż potem tracić czas na remontowanie. Powiedzenie to świetnie pasje do kostki brukowej. Małym nakładem prac, ale prowadzonych systematycznie, możemy bardzo dużo osiągnąć w temacie dbania o kostkę brukową. Warto zatem regularnie zamiatać i myć takie podłoże. Zapobiega to osiadaniu brudu takiego jak kurz czy ziemia, a do tego oczyszcza kostkę z większych elementów, które pod wpływem mocniejszego nacisku mogą ją ukruszyć lub rozwarstwić jej ułożenie. Do tego mycie kostki – najlepiej ciśnieniowe - zapobiega też wzrastaniu różnych chwastów i niechcianych roślin, szczególnie w szczelinach między pojedynczymi kostkami bruku. Przy zastosowaniu do tego odpowiednich środków myjących, usuniemy też grzyby czy drobne plamki oraz inne zabrudzenia. Warto także co jakiś czas uzupełnić piaskowe wypełnienie między kostkami. Pamiętajmy, że jest ono bardzo ważne a wiatr, deszcze, a nawet owady piasek ten powoli usuwają.
Dbanie o kostkę brukową - czyszczenie
Skoro mówimy już o myciu kostki, to możemy śmiało przejść do kolejnego etapu dbania o bruk, czyli do czyszczenia kostki brukowej. To bardzo ważne, ponieważ niektóre plamy, których szybko nie usuniemy, mogą z czasem być coraz trudniejsze do wyczyszczenia. Szczególnie groźne pod tym względem są plamy tłuste, na przykład olej samochodowy – silnikowy i napędowy, plamy z grilla czy zabrudzenie kostki brukowej farbą podczas malowania. Warto do czyszczenia takich zabrudzeń użyć specjalnych środków, jednak tutaj bardzo ważne jest stosowanie się do zaleceń producenta, ponieważ środki takie użyte niezgodnie z instrukcją mogą odbarwić kostkę i całkowicie zaburzyć jej estetykę. Tutaj – odwrotnie do tego co pisaliśmy wcześniej - ważne jest, aby plam z cieczy oleistych nie czyścić myjką ciśnieniową, gdyż takie działanie może dodatkowo zaszkodzić – woda pod ciśnieniem rozprowadzi plamę na większej powierzchni.
Podobnie rzecz ma się z używaniem środków odchwaszczających. Chociaż są one polecane zdecydowanie bardziej niż mechaniczne usuwanie niechcianej roślinności, to także trzeba robić to zgodnie z zaleceniami.
W ostateczności, kiedy plamy są zbyt uporczywe albo jednak w jakiś sposób kostka została uszkodzona fizycznie, można wymienić konkretny element bruku na nowy. Ważne, aby zrobić to fachowo i mądrze.
Dbanie o kostkę brukową - konserwacja
Kostka brukowa, jak każdy element, może być również konserwowana. Ba! Nie tylko można, a wręcz powinno się to robić. Rynek jest wręcz pełen środków do tego celu stworzonych. Impregnacja, bo o niej tutaj myślmy, kostki brukowej polega na pokryciu jej specjalnym preparatem zabezpieczającym ją przed wchłanianiem nie tylko wody, ale właściwie wszelkich płynnych zanieczyszczeń, z olejem czy benzyną na czele. Impregnacja wpływa pozytywnie na trwałość materiału oraz podwyższa jego odporność na zarysowania i ścieranie. Do tego pozwala kostce odzyskać pierwotny kolor, powodując, że wygląda jak nowo położona. Zatem zdecydowanie warto korzystać z takich środków, jeżeli chcemy właściwie dbać o swoją kostkę brukową.