Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?
Układanie kostki brukowej obejmuje kilka etapów, m.in. odpowiednie przygotowanie terenu. Jeśli chcemy mieć pewność, że nawierzchnia będzie trwała, musimy zlecić usługę specjalistom. Dobrą firmę brukarską rozpoznamy po opiniach, galerii zdjęć, referencjach. Powinna dysponować odpowiednim sprzętem i zatrudniać doświadczony zespół.
Od czego zaczyna się układanie kostki brukowej?
Układanie kostki brukowej zaczyna od pomiarów i wyznaczenia granic nawierzchni. Firma Drog-Pol Damian Polski wykonuje wszystkie obliczenia i nanosi na projekt. Aby nawierzchnia była trwała, potrzebna jest podbudowa, więc brukarze do pracy potrzebują nie tylko specjalistycznego sprzętu, ale i wiedzy oraz umiejętności. Zastosowane metody i użyte materiały, zależą od samego gruntu. Wytyczane są granice dla kostki i dokonywane wykopy, a następnie drenaż. W kolejnym etapie układany jest tłuczeń, a następnie piasek. Materiały są ubijane zagęszczarką, by zapobiec nierównościom. Zakres przeprowadzanych prac jest bardzo ważny, bo nieprzygotowane podłoże obniża trwałość i prowadzi do wypiętrzania kostki. W niektórych miejscach zacznie się też zapadać, więc powstaną nierówności i koleiny. Przy nieodpowiednio zastosowanej technice, niezachowaniu odstępów pomiędzy kostkami, prowadzi do uszkodzeń krawędzi, odłupywania się licowej warstwy bruku. Firma brukarska dopiero po przygotowaniu podłoża może przystąpić do wykładania nawierzchni kostką brukową.
Jak przygotować nawierzchnię pod kostkę brukową?
Przede wszystkim konieczny jest drenaż, by odwodnić grunt, budynek i wykop. Metoda jest stosowana także przy stawianiu fundamentów, murów czy wykonywania izolacji, ponieważ chroni dom przed podtapianiem. W przypadku kostki brukowej jest również niezbędny, gdyż gwarantuje, że bruk czy granit w przyszłości zapadnie się, w związku z destrukcyjnym wpływem działania wody. Zimą, zamarzająca woda, zwiększa swoja objętość, doprowadzając rozsadzanie materiału odśrodkowo. Wilgoć z kolei sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.