O jakiej porze roku planować roboty ziemne?
Prace ziemne dotyczą praktycznie każdego przedsięwzięcia budowlanego, podczas którego należy opracować grunt pod stawianie różnego rodzaju konstrukcji, domów, hal, czy też przeprowadzić prace niwelacyjno-melioracyjne na potrzeby układania chodników, utwardzenie gruntu. Czy są takie miesiące w roku, w których nie można prowadzić prac ziemnych?
Jakie są rodzaje robót ziemnych?
Prace ziemne polegają na wydobywaniu oraz wykopywaniu koparką gruntu naturalnego. Prace opierają się na przewożeniu gruntu w konkretne miejsce, czy też buda nasypów, bądź różnego rodzaju wykopów. Kluczowym jest właściwe odczytanie dokumentacji technicznej, w której zawarte są informacje co do rodzaju podłoża, klasy ziemi, i poszczególnych warstw ziemi, a manewrowanie maszynami winno być precyzyjne i całkowicie zgodne z projektem. Dlatego ważne jest, aby ich wykonanie zlecać odpowiedniej ekipie budowlanej, która wykonuje usługi zarówno koparką, jak i minikoparką dobierając rodzaj maszyn do charakteru zlecenia.
Czy prace ziemne prowadzi się cały rok?
W naszej szerokości geograficznej prace ziemne mogą iść niemal przez cały rok, z wykluczeniem okresów, w których występują silne przymrozki, czy też upały przekraczające 20 stopnie, w trakcie których może dość do zmiany własności użytkowych niektórych materiałów budowlanych. Większość czynności związanych z pracami w terenie rozpoczyna się wiosną, z wykorzystaniem materiałów, które zbierane były w okresie jesienno-zimowym. Często dążąc do optymalizacji kosztów i czasu prowadzenia budowy część robót w terenie przeprowadza się jesienią, zakupuje materiały budowlane zimą, by na wiosnę rozpocząć dalsze prace w terenie. Ważne jest, aby w okresie przerwy odpowiednio do typu zlecenia zabezpieczyć teren budowy przed opadami, wilgocią.
Wiosenno-letnie wykonywanie prac ma przewagę korzystniejszego rozłożenia godzin pracy. Długość dnia sprzyja pracom ziemnym, pozwalając wykonać je w świetle dziennym.